Peruki – kiedy skorzystać można z refundacji NFZ?
Informacją, która z całą pewnością ucieszy naszych zarówno nowych jak i stałych klientów jest fakt, iż dzięki umowie podpisanej przez lubelską filię zakładu Rokoko z Narodowym Funduszem Zdrowia, konsumenci nie muszą ponosić całości kosztów zakupu peruki syntetycznej lub wykonanej z włosia naturalnego. W sytuacji, gdy są one wykorzystywane jako środek uzupełniający leczenie problemów z nadmiernie przerzedzającymi się lub wypadającymi włosami, mogą oni bowiem wnioskować o refundację, a więc zwrot całości lub części sumy, za jaką nabyty został dany produkt.
Peruki naturalne i syntetyczne umieszczono w spisie środków wspomagających leczenie na pozycji P.093
Niestety jednak, kwota potencjalnego zwrotu nie jest nielimitowana, bowiem NFZ rokrocznie ustala limit, po przekroczeniu którego pacjent lub klient zobowiązany jest do uregulowania należności za zakupiony środek wspomagający. W obecnym roku kwota graniczna wynosi 250 złotych. Jeżeli więc zdecydują się Państwo na zakup relatywnie nieskomplikowanej peruki sztucznej, istnieje spora szansa, że Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje 100 % WPŁACONEGO WKŁADU, co oznacza, że staniemy się posiadaczami produktu, który technicznie ofiarowany nam został ZA DARMO. Oczywiście mogą Państwo zdecydować się na wyrób z górnej półki – należy w takim przypadku mieć jedynie świadomość, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o refundację od uiszczonej kwoty można będzie odjąć 250 złotych. Spójrzmy jak wygląda takie odliczenie na podstawie poniższego wzoru:
Cena nabywanej peruki: 700 złotych
Graniczna kwota refundacji na NFZ: 250 złotych
Całkowita kwota do zapłaty: 700 – 250 = 450 złotych
Jak przedstawia się proces refundacji peruki?
W dniu 4 marca 2014 roku opublikowano załącznik nr. 8 stanowiący integralną część rozporządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, który to ustanawia limit graniczny zwrotów przyznawanych na środki wspomagające leczenie jak również reguluje warunki, jakie należy spełnić, aby się o niego ubiegać. Pamiętać należy, że zwrot przyznany może być raz w roku, a data złożenia wniosku jest jednocześnie datą sporządzenia odpowiednich dokumentów przez lekarza prowadzącego.
Nie należy zapominać, że dokumenty uprawniające do ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych na zakup wystawić mogą jedynie lekarze niektórych specjalizacji, a mianowicie:
Z przyjemnością informujemy, że w przypadku osób, które na przestrzeni ostatniego roku poddały się zabiegowi chemioterapii oraz zmagają się z problemami zdrowotnymi powodującymi nadmierne wypadanie, przerzedzanie się lub osłabianie struktury wewnętrznej włosów, składane wnioski rozpatrywane są w niemalże stu procentach przypadków na korzyść takich pacjentów.
Po złożeniu wniosku uzbroić należy się w cierpliwość, bowiem musi on przejść procedurę weryfikacji, zostać zaakceptowany, a następnie potwierdzony w wybranej odgórnie placówce NFZ. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania czy wątpliwości odnośnie procedury, warto odwiedzić stronę internetową Narodowego Funduszu Zdrowia (http://www.nfz-lublin.pl/). Nic nie stoi także na przeszkodzie, by odwiedzić jedną z filii organizacji – są one najczęściej czynne w dni robocze w godzinach 8-16.
ZACHĘCAMY DO ZAZNAJOMIENIA SIĘ Z NASZYM BOGATYM PORTFOLIO PRODUKTÓW SYNTETYCZNYCH, NATURALNYCH ORAZ SYSTEMÓW UZUPEŁNIEŃ!